Jdi na obsah Jdi na menu
 


Danile Landa

Daniel Landa (* 4. listopadu 1968, Praha) je český zpěvák, skladatel, příležitostný herec a automobilový závodník.Život

Daniel Landa se narodil 4. listopadu 1968 v Praze. Rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě a on byl vychováván matkou, zatímco s otcem měl až do dospělosti spíše špatný vztah. V roce 1988 vystudoval pražskou konzervatoř v hudebně-dramatickém oboru. V roce 1990 se oženil s tehdejší studentkou režie na FAMU Mirjam Müller, se kterou má tři dcery - starší Anastázii (1998) a dvojčata Rozárii a Roxanu (2003).

[editovat] Herectví

Ačkoli ho vystudoval, nikdy se mu příliš nevěnoval. Hrál například v Proč?, Černých baronech, Copak je to za vojáka... a v německém seriálu Alles ausser Mord. Po dlouhé době si zahrál menší roli Franty ve filmu Kvaska, který natočila jeho žena. Na divadelních prknech hrál například v dramatu O myších a lidech společně s Davidem Matáskem, v muzikálu Dracula, Krysař a odehrál několik představení v muzikálovém dramatu Tajemství. Ve hře Tajemství Zlatého draka, která bude mít premiéru v listopadu v brněnském Mahenově divadle, bude hrát postavu Merkuria.

[editovat] Hudba

Nejpodstatnější částí Landovy osobnosti je jeho hudební tvorba. Je nejen interpretem, ale i skladatelem a textařem. V roce 1988 založil společně s hercem Davidem Matáskem kapelu Orlík, jejíž název převzali od stejnojmenné vinárny. Fungovala a koncertovala převážně v době totality. V roce 1990 vydala kapela první studiovou nahrávku Oi!, která si získala velkou oblibu, zejména mezi porevolučně importovaným hnutím skinheads, ale kvůli svým rasistickým textům zároveň i mnoho odpůrců. Druhým a posledním albem byla Demise, po kterém se kapela rozešla. Kapela zejména svými otevřeně rasistickými texty (viz např. Bílá liga) vyvolala a dodnes vyvolává řadu kontroverzních reakcí a aktivita v Orlíku Daniela Landu nepřestala pronásledovat.

Daniel Landa tehdy začal svou vlastní, sólovou kariéru, kterou zahájil deskou Valčík (1993) následovanou Chcíply dobrý víly (1995), Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1998), Konec (1999), Best of LANDA (2000), 9mm argumentů (2002), Neofolk (2004). Dále vydal záznamy na CD a DVD svých koncertů – Vltava Tour (2003) a Bouře (2005). V červnu 2009 bylo vydáno album - Nigredo.

O Danielu Landovi je známo, že nekoncertuje nijak rád a často, přesto od roku 2003 po desetileté přestávce několikrát vystoupil – Vltava Tour (2003), Bouře (2005), Ostravice (2007) a koncert v divadle Kalich (2007). Mezitím vystoupil v rámci činností řádu Ordo Lumen Templi na Večeru s písní Karla Kryla pro český národ (2004) v Basilice Minor svatého Petra a Pavla na Vyšehradě a charitativní Večer sjednocení (2006) v chrámu sv. Markéty na Břevnově. V dubnu a květnu 2008 se uskutečnila série koncertů v ČR a SR Československo Tour 2008 k příležitosti 90. výročí založení Československé republiky.

Napsal scénickou hudbu k několika filmům a divadelním představením – Udělení milosti se zamítá (2002), Gambit (2001) a Ex Offo, naposledy k snímku Kvaska.

Daniel Landa také napsal dva vlastní muzikály - tzv. „dirty muzikál“ Krysař, který se poprvé hrál v roce 1996 v divadle Ta Fantastika. Dostal se dokonce i do Rakouska, Německa a Slovenska. V roce 2002 se objevil v nastudování divadla Kalich, kam se vrátil i v následujících letech. Druhým počinem je muzikálové drama Tajemství, které se také hrálo v divadle Kalich. V roce 2008 dopsal s Ondřejem Soukupem další hudbu pro muzikál Touha z pera a režie Mirjam Landy, který vycházel z filmu Kvaska. V současné době dopisuje pro brněnské Mahenovo divadlo hudbu ke hře Tajemství Zlatého draka, ta měla premiéru v listopadu 2008.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Rekviem do rockové podoby nazvané Rockquiem, které se hrálo v pražském Obecním domě.

[editovat] Další činnosti

[editovat] Závodění

Od roku 1996 jezdil autokros, dosáhl až na 6. místo v Evropě. V roce 1998 se Landa